برای تخلیه چاه چه اقداماتی لازم است؟

یکی از مشکلاتی که عمدتا در بسیاری از ساختمان‌ها و منازل قدیمی پیش می‌آید پر شدن چاه است. تخلیه چاه فاضلاب امری ضروری است که برای انجام آن به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز است. برای رفع گرفتگی چاه و فاضلاب باید به تعمیرکاران حرفه‌ای مراجعه کرد، زیرا این کار کمی خطرناک است.

سپتیک تانک، یکی از ساده‌ترین راه‌های تصفیه آب و فاضلاب می‌باشد و در سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب جزء مراحل اولیه و ابتدایی محسوب می‌شود. یک مخزن سپتیک یک مخزن رسوب گذاری در زیر آب است که از طریق فرآیند تجزیه بیولوژیکی و زهکشی برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. در حال حاضر مخزن‌ سپتیک به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شود از متداول‌ترین نوع آنها می‌توان به سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک‌های کری گیتی و سپتیک تانک‌های درجا اشاره نمود.

مخازن سپتیک امکان دفع بی‌خطر فاضلاب را فراهم می‌سازند و از این رو در مناطقی محبوب هستند که سیستم زهکشی ضعیفی دارند و یا دارای شبکه فاضلاب اصلی نیستند. آنها با جمع آوری دفع مدفوع و فاضلاب در یک مخزن بزرگ زیرزمینی کار می‌کنند و عمدتا در مناطق روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخازن سپتیک در مناطق شهری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند زیرا فاضلاب در شهرها و استان‌های مختلف از طریق سیستم فاضلاب حمل می‌شود و این موارد توسط شرکت آب در منطقه نگهداری می‌شود.

تخلیه چاه

مبانی سیستم سپتیک منازل:
یک سیستم سپتیک طراحی ساده‌ای دارد. این سیستم یک محفظه ضد آب زیرزمینی (عمدتا مستطیل یا گرد) است که از فایبرگلاس، پلاستیک یا بتن ساخته شده است. مخزن به دو لوله متصل شده است (برای ورودی و خروجی). لوله ورودی زباله‌های آب در مخزن سپتیک را جمع می‌کند، این لوله به اندازه کافی طولانی است که می‌تواند زباله‌های جامد و مایع را از یکدیگر جدا کند. لوله خروجی نیز که به نام میدان تخلیه نامیده می‌شود، فاضلاب پیش ساخته را از مخزن سپتیک بیرون می‌کشد و به طور مساوی در خاک و آبراها پخش می‌کند. پس از مدتی فاضلاب در ۳ لایه جدا می‌شود. لایه بالایی روغن و چربی است که بالاتر از همه ضایعات شناور است، به این قسمت لایه ‌معلق گفته می‌شود. لایه میانی فاضلاب به همراه ذرات زباله است. لایه زیرین از ذرات سنگین‌تری تشکیل شده است که سنگین‌تر از آب هستند و لایه‌ای از لجن را تشکیل می‌دهند. درون مخزن، باکتری‌های موجود در فاضلاب، مواد زاید جامد را تجزیه می‌کنند. این باکتری‌ها زباله‌های جامد را به سرعت تجزیه می‌کنند و باعث می‌شوند مایعات راحت‌تر جدا شوند و از بین بروند.

به طور کلی استفاده از سپتیک فاضلاب در شبکه خدمات شهری می‌تواند از نظر سلامت و بهداشت جامعه مفید واقع شده و در شرایط بحرانی موجب جلوگیری از افزایش مخاطرات، آسیب‌ها و صدمات شود.

تمیز کردن مخزن سپتیک:
هر چند سال یکبار باید مخزن سپتیک را تمیز کنید، اگر یک مخزن سپتیک به طور مرتب تمیز نشود (در مدت ۱ سال برای مخازن کوچکتر)، سموم و مواد ضد باکتریایی باعث از بین رفتن باکتری‌های حیاتی می‌شوند که زباله‌ها را تجزیه می‌کنند. بسیاری از پاک کننده‌های خانگی باعث ایجاد لجن و زباله‌های جامد در مخازن سپتیک و خطوط تخلیه می‌شوند. این به خرابی سیستم سپتیک منجر می‌شود به این معنی که ضایعات جامد، سیستم را مسدود می‌کنند و به سمت جریان آب یا خارج از شبکه دسترسی سرریز می‌شوند.

بسته به شدت و صدمه به کل سیستم سپتیک، برای افراد مهم است که بدانند تمیز کردن مخزن سپتیک چقدر مهم است. برای اینکه خانه شما به مکانی بهتر تبدیل شود به این‌ کار اهمیت دهید. برای محافظت از سیستم سپتیک در برابر گرفتگی و خرابی، یک روش صحیح این است که تمیز کردن مخزن سپتیک را به طور مداوم دنبال کنید. برای مراقبت از سیستم سپتیک و اطمینان از عملکرد صحیح آن می‌توانید با بهترین شرکت‌های تصفیه زباله تماس بگیرید. اگر این سیستم دچار مشکل شود برای رفع آن باید با تخلیه چاه تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

لوله بازکنی آزادی
مقاله

لوله بازکنی آزادی

پکیج یکی از وسیله‌های گرمایشی است که جزوه لوازم اصلی برای هر خانه‌ای می‌تواند به حساب آید. برای راه‌اندازی و نصب پکیج در هر ساختمانی

ادامه مطلب »
سیستم سپتیک
مقاله

سیستم سپتیک چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های سپتیک ساختارهای تصفیه فاضلاب زیرزمینی هستند که معمولاً در مناطق روستایی و بدون سیستم فاضلاب متمرکز استفاده می‌شوند. سپتیک تانک ساده‌ترین و پر کاربردترین

ادامه مطلب »

لوله بازکنی تهرانپارس

خدمات لوله بازکنی تهرانپارس رفع گرفتگی لوله با فنر لوله بازکنی دستی و برقی رفع گرفتگی لوله توالت فرنگی و سنتی تبدیل توالت سنتی به

ادامه مطلب »