سیستم سپتیک چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های سپتیک ساختارهای تصفیه فاضلاب زیرزمینی هستند که معمولاً در مناطق روستایی و بدون سیستم فاضلاب متمرکز استفاده می‌شوند. سپتیک تانک ساده‌ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب‌های بهداشتی – انسانی است. در صورت نیاز به تخلیه چاه جذبی یا سپتیک می توانید با شماره تخلیه چاه تهران تماس بگیرید.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می‌گردد. یک سیستم سپتیک معمولی از یک مخزن سپتیک و یک میدان تخلیه یا یک میدان جذب خاک تشکیل شده است.

عملکرد سپتیک تانک چگونه است؟

مخزن سپتیک، ماده آلی را هضم کرده و مواد قابل شناور (به عنوان مثال، روغن و گریس) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می‌کند. سیستم‌های مبتنی بر خاک مایع (معروف به پساب) را از مخزن سپتیک درون یک سری از لوله‌های سوراخ شده دفن شده در یک میدان آبشویی، محفظه‌ها یا سایر واحدهای ویژه تخلیه می‌کنند که برای آزاد کردن آهسته پساب در خاک ساخته شده‌اند. از سپتیک تانک‌ها بطور گسترده‌ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع‌های مسکونی و اداری، کارگاه‌های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل‌ها، رستوران‌ها و مجتمع‌های تفریحی و ورزشی استفاده می‌شود.

هنگامی که فاضلاب از مخازن سپتیک عبور می‌کنند، مواد جامد سنگین به پایین می‌روند و تحت هضم باکتری‌ها قرار می‌گیرند. این مقدار، مواد جامد را کاهش می‌دهد و همچنین ترکیب آن را به لجن تغییر می‌دهد که در قسمت زیر مخزن ایجاد می‌شود. موادی مانند چربی و روغن در مخازن شناور می‌شوند تا پوسته‌ای روی مایع ایجاد شود. مایع باقیمانده به نام پساب از مخازن به داخل مخزن زهکشی جریان می‌یابد تا درون خاک اطراف راه پیدا کند. هر چیزی که شناور می‌شود به سمت بالا می‌رود و یک لایه معروف به نام لایه معلق در این مخزن ایجاد می‌کند. بقیه موارد سنگین‌تر از آب و غوطه ور که لایه لجن را تشکیل می‌دهند به زیر مخزن می‌روند، در وسط نیز یک لایه آب نسبتا روشن وجود دارد. این آب حاوی باکتری‌ها و مواد شیمیایی مانند نیتروژن و فسفر است که به عنوان کود استفاده می‌شود.

به طور خاص، این گونه است که یک سیستم سپتیک مرسوم معمولاً به روش زیر کار می‌کند:

 • تمام آب ساختمان از یک لولۀ زهکشی اصلی به داخل یک مخزن سپتیک خارج می‌شود.
 • مخزن سپتیک یک محفظه آب محکم و مدفون است که معمولاً از بتن، فایبرگلاس یا پلی اتیلن ساخته می‌شود. کار مخزن سپتیک این است که فاضلاب را به اندازه کافی در مخزن نگه می‌دارد تا مواد جامد در کف قرار بگیرند، در حالی که روغن و گریس به عنوان زباله در بالای سطح شناور است.
 • محفظه‌ها و یک خروجی T شکل مانع از خروج لجن و تفاله از مخزن و حرکت به قسمت زهکشی می‌شوند.
 • فاضلاب مایع (پساب) سپس مخزن را به قسمت زهکشی خارج می‌کند.
 • پساب تصفیه شده از طریق لوله کشی روی سطوح متخلخل تخلیه می‌شود که به فاضلاب اجازه می‌دهد تا از طریق خاک فیلتر شود. خاک، فاضلاب را می‌پذیرد، تصفیه می‌کند و پراکنده می‌کند زیرا در خاک نفوذ می‌کند و در نهایت در آب‌های زیرزمینی تخلیه می‌شود.

 

سیستم سپتیک تانک چیست

اگر میدان تخلیه با مایعات بیش از حد بارگذاری شود، می‌تواند باعث بروز سیل شود و فاضلاب به سطح زمین جاری شود یا اینکه باعث انسداد و گرفتگی در توالت‌ها و سینک‌های ساختمان شود.

سرانجام، فاضلاب به داخل خاک نفوذ می‌کند و به طور طبیعی باکتری‌های کلی‌فرم، ویروس‌ها و مواد مغذی را از بین می‌برد. باکتری‌های کلی‌فرم گروهی از باکتری‌ها هستند که عمدتاً در روده‌های انسان یا حیوانات خونگرم ساکن هستند. این یک شاخص از آلودگی مدفوع انسان است.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید بعد از نصب سپتیک تانک به آن اهمیت داد نحوه استفاده و بالا بردن کارایی سپتیک تانک می‌باشد.

فواید تخلیه سپتیک تانک

در واقع فواید سیستم تخلیه سپتیک تانک تاثیر بسزایی در استفاده و جایگزینی این سیستم بر حفر چاه جذبی دارد.

 • نصب و راه اندازی به سرعت انجام می‌شود.
 • به دلیل قرارگیری در داخل زمین نیازی به فضای فیزیکی ندارد.
 • مناسب برای مناطقی است که فاصله آب‌های زیرزمینی از سطح زمین اندک می‌باشد.
 • مناسب برای مناطق کوهستانی است که زمین جذب کننده مناسب آب نمی‌باشد.

فواید تخلیه سپتیک تانک

معایب سپتیک تانک

 • ایجاد مشکل بوسیله لجن حاصل از فاضلاب
 • امکان سرریز شدن سیستم سپتیک تانک
 • امکان انتقال مواد سمی و شیمیایی از طریق تخلیه چاه
 • امکان انتقال ویروس و پاتوژن باکتریایی به سفره‌های زیر زمینی
 • کمبود یا محدود بودن محیط

اجزای تشکیل دهنده چاه سپتیک یا سپتیک تانک

در پاسخ به این سوال که طراحی سپتیک تانک فاضلاب چگونه است؟ باید موارد ذیل را در نظر بگیرید.

 1. ورودی فاضلاب که شامل لوله و بافل ورودی است.
 2. تانک مخزن اول که بیشترین حجم را به خود اختصاص می‌دهد و معمولا ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود.
 3. دیواره جداکننده اول که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی به مخزن زلال ساز سپتیک فاضلاب می‌شود.
 4. فاضلاب مخزن زلال ساز که تقریبا ۳۰ درصد حجم سپتیک را شامل می‌شود و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می‌یابد.
 5. مجرای خروج بیوگاز (وِنت) که از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی‌هوازی از سپتیک فاضلاب خارج می‌شود.
 6. سیستم خروجی فاضلاب از سپتیک تانک که شامل بافل و لوله خروجی می‌باشد.

دقت داشته باشید که هرچند وقت یکبار باید چاه‌های فاضلاب را چک نمود تا از خطر احتمالی پر شدن جلوگیری شود. این کار توسط متخصصین تخلیه چاه صورت می‌گیرد زیرا در صورت اصولی نبودن ممکن است منجر به عواقب خطرناکی شود. تخلیه چاه به صورت کاملا مکانیزه و تضمینی به وسیله پمپ قدرتمند لجن کش در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و شناسایی ورودی چاه فاضلاب، باز و بسته کردن و تعمیرات کلی ورودی چاه نیز به وسیله دستگاه‌های مربوطه صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط

لوله بازکنی جردن
مقاله

لوله بازکنی جردن

  لوله بازکنی جردن با نیروهای فنی با تجربه و با اخلاق جزئی از شرکت لوله بازکنی دوستان می باشد که با دستگاه های مدرن

ادامه مطلب »