طراحی مخزن فاضلاب چگونه است؟

فاضلاب و پساب‌ها می‌توانند باعث انواع میکروب‌ها و انگل ها شوند. این بیماری با تماس مستقیم یا غیرمستقیم با مصرف غذای آلوده یا آب می‌تواند به انسان منتقل شود. از این رو دفع ایمن فاضلاب و پساب برای محافظت از سلامت جامعه ضروری است. بهتر است برای تخلیه چاه با افراد متخصص تماس بگیرید.

سیستم‌های مخزن سپتیک
امروزه در بیشتر روستاها از سیستم‌های مخزن سپتیک برای تصفیه و دفع فاضلاب استفاده می‌کنند. سیستم‌های مخزن سپتیک معمولاً از یک یا دو مخزن ضد آب به نام مخازن سپتیک تشکیل شده‌اند که جنس آنها از بتون یا فولاد است و در حیاط خانه نصب می‌شود.

یک سیستم مخزن سپتیک چگونه کار می‌کند؟
هنگامی که فاضلاب از مخازن سپتیک عبور می‌کنند، مواد جامد سنگین به پایین می‌روند و تحت هضم باکتری‌ها قرار می‌گیرند. این مقدار، مواد جامد را کاهش می‌دهد و همچنین ترکیب آن را به لجن تغییر می‌دهد که در قسمت زیر مخزن ایجاد می‌شود. موادی مانند چربی و روغن در مخازن شناور می‌شوند تا پوسته‌ای روی مایع ایجاد شود. مایع باقیمانده به نام پساب از مخازن به داخل مخزن زهکشی جریان می‌یابد تا درون خاک اطراف راه پیدا کند. هر چیزی که شناور می‌شود به سمت بالا می‌رود و یک لایه معروف به نام لایه معلق در این مخزن ایجاد می‌کند. بقیه موارد سنگین‌تر از آب و غوطه ور که لایه لجن را تشکیل می‌دهند به زیر مخزن می‌روند، در وسط نیز یک لایه آب نسبتا روشن وجود دارد. این آب حاوی باکتری‌ها و مواد شیمیایی مانند نیتروژن و فسفر است که به عنوان کود استفاده می‌شود.

تخلیه چاه

از سال 1989، بیشتر سیستم‌های مخزن سپتیک خانگی با دو دستگاه تخلیه آبشویی یا دو مجموعه چاه خیس نصب شده‌اند. این سیستم‌ها سیستم‌های متناوب نامیده می‌شوند، زیرا دارای جعبه انتقال دهنده هستند که می‌توانند جریان پساب را تغییر دهند. مخزن سپتیک به طور طبیعی گازی تولید می‌کند که بوی خوبی ندارد، این گازها ناشی از باکتری‌هایی هستند که مواد آلی را در فاضلاب دفع می‌کنند.

طراحی سپتیک تانک فاضلاب چگونه است؟
1- ورودی فاضلاب که شامل لوله و بافل ورودی است.
2- تانک مخزن اول که بیشترین حجم را به خود اختصاص می‌دهد و معمولا ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود.
3- دیواره جداکننده اول که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی به مخزن زلال ساز سپتیک فاضلاب می‌شود.
4- فاضلاب مخزن زلال ساز که تقریبا ۳۰ درصد حجم سپتیک را شامل می‌شود و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می‌یابد.
5- مجرای خروج بیوگاز (وِنت) که از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی‌هوازی از سپتیک فاضلاب خارج می‌شود.
6- سیستم خروجی فاضلاب از سپتیک تانک که شامل بافل و لوله خروجی می‌باشد.

دقت داشته باشید که هرچند وقت یکبار باید چاه‌های فاضلاب را چک نمود تا از خطر احتمالی پر شدن جلوگیری شود. این کار توسط متخصصین تخلیه چاه صورت می‌گیرد زیرا در صورت اصولی نبودن ممکن است منجر به عواقب خطرناکی شود. تخلیه چاه به صورت کاملا مکانیزه و تضمینی به وسیله پمپ قدرتمند لجن کش در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و شناسایی ورودی چاه فاضلاب، باز و بسته کردن و تعمیرات کلی ورودی چاه نیز به وسیله دستگاه‌های مربوطه صورت می‌گیرد.

خدمات فنی دوستان در خدمت شما

در هر ساعت از شبانه روز در صورت نیاز به خدمات تخلیه چاه و لوله بازکنی تهران می توانید با شرکت خدمات فنی دوستان تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان در کنار شما باشیم.

 شماره تماس

مطالب مرتبط