علت گرفتگی و مسدود شدن لوله‌های ساختمان

گرفتگی و مسدود شدن لوله‌های ساختمان ممکن است در ابتدا به صورت مشکلات جزئی شروع شوند اما می‌توانند به سرعت تشدید شده و به یک مشکل جدی تبدیل شوند. در مطلب زیر ۸ مورد از شایع‌ترین علل گرفتگی لوله‌های ساختمان و راه‌های رفع آن بیان شده است.

علت مسدود شدن لوله‌های ساختمان

مو

مو مقصر بسیار بزرگی برای انسداد لوله‌های ساختمان است زیرا می‌تواند با چربی و سایر مواد چسبنده به هم متصل شود و گرفتگی ایجاد کند. بهترین راه مقابله با انسداد مو جلوگیری از بروز آنها در وهله اول است، اطمینان حاصل کنید که همه زهکش‌ها دارای صافی هستند و مرتباً آنها را تمیز می‌کنید.

صابون

شاید تعجب کنید که چگونه صابون می‌تواند باعث انسداد لوله‌های ساختمان شود. اما صابون‌های سنتی در واقع از گریس یا چربی ساخته می‌شوند. چربی موجود در صابون با مواد معدنی موجود در آب ترکیب می‌شود و یک باقیمانده سخت (معروف به اسکامپ صابون) باقی می‌گذارد که اتصالات حمام و لوله‌های آن را مسدود می‌کند.

 مسدود شدن لوله‌های ساختمان

گردوخاک

ممکن است فکر کنید تخلیه و لوله‌های ساختمان برای شستن هر چیزی مناسب هستند، در حالی که اگر خاک اضافی لباس‌هایتان را در چاه تخلیه خالی کنید‌ می‌تواند انسداد ایجاد کند و باعث ایجاد مشکلاتی در زهکش شود. قبل از شستن آنها داخل سینک ابتدا خاک اضافی آن‌ها را خارج کرده سپس آن‌ها را بشویید.

زباله‌های مواد غذایی

زباله‌های مواد غذایی هرگز نباید در سینک تخلیه شوند بلکه برای خلاص شدن از زباله‌های مواد غذایی یک گلدان کمپوست تنظیم کنید. این به خصوص برای زباله‌هایی مانند برگ‌های چای و قهوه، بسیار مهم است. سایر مواد غذایی که باید در باره آن‌ها احتیاط کنید شامل گریس یا چربی است زیرا در لوله‌ها جامد می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند. در عوض، روغن را با یک حوله کاغذی جذب کنید و آن را درون سطل زباله پرتاب کنید.

مواد معدنی

مواد معدنی حل شده در آب سخت می‌توانند انسداد ایجاد کنند و باعث ایجاد توده‌های نامحلول شوند که به راحتی برای تخلیه مانع ایجاد می‌کنند. اگر آب منطقه شما تصفیه نشده است یک راه حل نصب تصفیه کننده آب برای خانه است. اگر این گزینه مقدور نبود باید به طور مرتب رسوب را از بین ببرید. مسدود شدن لوله‌ها بوسیله مواد معدنی می‌تواند یک مشکل جدی ایجاد کند بنابراین اگر زهکش‌ها و لوله‌های ساختمان مسدود شود باید با لوله کش حرفه‌ای تماس بگیرید.

 مسدود شدن لوله‌های ساختمان

اشیاء کوچک

اشیاء کوچک می‌توانند راه خود را در لوله‌ها و مسدود کردن آن‌ها پیدا کنند. هیچ چیز جز آب، دستمال توالت و زباله‌های انسانی نباید در توالت تخلیه شده و از آن خارج شود، هر جسم دیگری باید در سطل زباله، کمپوست یا بازیافت ریخته شود. اگر مواد خارجی وارد سیستم لوله کشی ساختمان شود و مشکلاتی را ایجاد کند احتمالاً برای رفع آن و اطمینان از بازگشت لوله کشی ساختمان به وضعیت عادی به کمک یک نیروی حرفه‌ای احتیاج خواهید داشت.

دستمال کاغذی

دستمال توالت می‌تواند لوله‌های ساختمان را مسدود کرده و جلوی توالت‌ها را بگیرد. اگر آب هنوز هم در هنگام شستشو می‌تواند از توالت منزل عبور کند، می‌توانید برای جابجایی و حل مشکل از لوله‌بازکن‌های شیمیایی استفاده کنید. اما اگر مشکل جدی است باید با یک لوله بازکن حرفه‌ای تماس بگیرید.

ریشه درخت

کوچکترین ترک یا نشت در لوله‌های زیرزمینی می‌تواند ریشه درخت را به خود جلب کند. هنگامی که در داخل لوله‌های ساختمان ریشه‌های درخت به سرعت بزرگتر می‌شوند مانع جریان آب می‌شوند. پاکسازی ریشه‌های درخت از لوله‌ها می‌تواند پیچیده باشد و به نیروی ماهر نیاز داشته باشد. به همین دلیل هر چند وقت یکبار ساختار ریشه درختان و گیاهان خود را مرور کرده و وضعیت زهکشی‌های ساختمان را نظارت کنید تا از هزینه‌های سرسام‌آور جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

لایه روبی و حفر چاه

لایه روبی و حفر چاه در شرکت خدمات فنی دوستان لایه روبی و حفر چاه که یکی از خدمات شرکت است برای انواع ساختمان ها

ادامه مطلب »