چگونه بوی نامطبوع فاضلاب را از بین ببریم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد آشپزخانه یا حمام می‌شوید و فوراً بوی نامشخصی را تشخیص می‌دهید. آیا زباله است؟ نه، اینطور نیست. سرانجام می‌فهمید که این بوی نامطبوع از سینک بیرون می‌آید. شیر آب را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید مدتی باز بماند تا بوی نامطبوع از بین برود اما فایده‌ای ندارد. پس از دقت معلوم می‌شود که بو ناشی از چاه فاضلاب است که از طریق لوله فاضلاب سینک به بیرون نشت پیدا می‌کند. برای حل این مشکل راه‌های بسیاری را امتحان می‌کنید اما موفق نمی‌شوید، خوشبختانه با کمی تحقیق، تمیز کردن و اقدامات پیشگیرانه می‌توانید بو را از بین ببرید و تخلیه را به خوبی تمیز کنید. از تمیز کردن با لوله‌بازکن‌های گران قیمت و مبتنی بر مواد شیمیایی (که در سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم خانگی به فروش می‌رسند) اجتناب کنید آنها غالبا بی‌اثر هستند و از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند که مطمئناً دوست ندارید در اطراف خانه باشد.

چه عواملی باعث بوی فاضلاب می‌شوند؟

سینک ظرفشویی یکی از مکان‌های شایع برای انتشار بوی فاضلاب است زیرا ممکن است چیزهای مختلفی به اشتباه داخل لوله‌ها ریخته شود. شایع‌ترین علل تخلیه بد بو شامل موارد زیر است:

آشغال و باکتری‌ها: مواد غذایی، مو، گریس، ذرات صابون و سایر آشغال‌ها می‌توانند برای خطوط لوله‌ها خطرناک باشند. حتی اگر گرفتگی ایجاد نکنند، باکتری‌هایی را جذب می‌کنند که بوی ناخوشایند آزاد می‌کنند.

مسدود شدن دریچۀ لوله‌ها: هنگامی که دریچه تخلیه دچار انسداد شود، آب در سینک جمع می‌شود و یا به کندی تخلیه می‌شود. این حرکت آهستۀ آب باعث بوهای نامطبوع می‌شود.

گازهای فاضلاب: تله‌های P خالی باعث می‌شوند که گازهای فاضلاب از داخل تخلیه بالا بیایند، این تنها در سینک‌هایی اتفاق می‌افتد که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شود.

خطاهای لوله کشی: گم شدن تله‌ها یا منافذ، نشت و پوسیده شدن لوله‌های زهکشی همگی باعث انتشار بوی نامطبوع از حمام یا سینک آشپزخانه می‌شوند.

بوی نامطبوع فاضلاب

لوازم تمیز کننده زهکش بدبو

حتماً تمام وسایل مورد نیاز خود را برای مقابله با این بوی نامطبوع تهیه کنید:

آب نزدیک به دمای جوش یا سرکه سفید
جوش شیرین
دستکش لاستیکی
آچار
سطل
شلنگ
نردبان

از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب

روش‌های مختلفی برای از بین بردن بوی ناخوشایند از تخلیه سینک وجود دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند که روش‌های ترکیبی به بهترین وجه عمل می‌کنند. با ساده‌ترین گزینه‌ها شروع کنید و به سمت گزینه‌های پیچیده‌تر بروید.

آب در حال جوش یا سرکه سفید را در زیر تخلیه بریزید: یک قابلمه آب یا سرکه سفید را تقریباً به جوش بیاورید و نیمی از آن را به آرامی در چاه تخلیه بریزید. چند دقیقه صبر کنید، لوله را با آب سرد شستشو دهید تا هرگونه آشغال به جا مانده متبلور شود و بقیه آب داغ یا سرکه را درون تخلیه ریخته و آن را بشویید.

جوش شیرین و سرکه را در زیر تخلیه بریزید: شیر آب گرم را برای چند ثانیه باز کنید و سپس آب را ببندید. یک فنجان جوش شیرین به همراه دو فنجان سرکه داغ را در زیر تخلیه ریخته و بگذارید گازها ترکیب شود. پس از یک ساعت، تخلیه را با آب شیر بشویید.

تله P را تمیز کنید: دستکش‌های لاستیکی را در دستانتان قرار دهید و قسمت خمیده لوله کشی زیر سینک را با آچار بردارید. هر آب و آشغال را از تله داخل سطل خالی کنید. تله P را به بیرون ببرید و آن را با شلنگ بشویید. قبل از استفاده مجدد از سینک، لوله کشی را مجدداً نصب کنید.

منافذ تخلیه را تمیز کنید: در بیشتر خانه‌ها، مشکل تمام دریچه‌های تخلیه با باز کردن سقف منزل خاتمه می‌یابد. از نردبان بالا روید و برگ‌ها یا بقایای دیگر را از دریچه فاضلاب پاک کنید.

بوی نامطبوع فاضلاب

چگونه می توان زهکشی بد بو را به خوبی حل کرد؟

برای جلوگیری از بوهای بد این نکات را دنبال کنید:
هربار که مواد غذایی را در زیر سینک آشپزخانه دفع کردید، 20 ثانیه دفع را انجام دهید.
هفته‌ای یک بار یک قابلمه آب نزدیک به دمای جوش را در چاه تخلیه بریزید.
در توالت و حمام‌هایی که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید گاهی اوقات آب را باز کنید تا تله P پر از آب شود.

مطالب مرتبط