چگونه بوی نامطبوع فاضلاب را از بین ببریم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد آشپزخانه یا حمام می‌شوید و فوراً بوی نامشخصی را تشخیص می‌دهید. آیا زباله است؟ نه، اینطور نیست. سرانجام می‌فهمید که این بوی نامطبوع از سینک بیرون می‌آید. شیر آب را باز می‌کنید و اجازه می‌دهید مدتی باز بماند تا بوی نامطبوع از بین برود اما فایده‌ای ندارد. پس از دقت معلوم می‌شود که بو ناشی از چاه فاضلاب است که از طریق لوله فاضلاب سینک به بیرون نشت پیدا می‌کند. برای حل این مشکل راه‌های بسیاری را امتحان می‌کنید اما موفق نمی‌شوید، خوشبختانه با کمی تحقیق، تمیز کردن و اقدامات پیشگیرانه می‌توانید بو را از بین ببرید و تخلیه را به خوبی تمیز کنید. از تمیز کردن با لوله‌بازکن‌های گران قیمت و مبتنی بر مواد شیمیایی (که در سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم خانگی به فروش می‌رسند) اجتناب کنید آنها غالباً در دراز مدت برایتان مشکلات تنفسی به بار خواهند آورد و ممکن است در لوله ها مشکل نشتی به وجود بیاورد و مجبور شوید برای تشخیص محل نشتی و رفع نم و رطوبت به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید.

چه عواملی باعث بوی بد فاضلاب می‌شوند؟

سینک ظرفشویی یکی از مکان‌های شایع برای انتشار بوی فاضلاب است زیرا ممکن است چیزهای مختلفی به اشتباه داخل لوله‌ها ریخته شود. شایع‌ترین علل تخلیه بد بو شامل موارد زیر است:

آشغال و باکتری‌ها

مواد غذایی، مو، گریس، ذرات صابون و سایر آشغال‌ها می‌توانند برای خطوط لوله‌ها خطرناک باشند. حتی اگر گرفتگی ایجاد نکنند، باکتری‌هایی را جذب می‌کنند که بوی ناخوشایند آزاد می‌کنند.

مسدود شدن دریچۀ لوله‌ها

هنگامی که دریچه تخلیه دچار انسداد شود، آب در سینک جمع می‌شود و یا به کندی تخلیه می‌شود. این حرکت آهستۀ آب باعث بوهای نامطبوع می‌شود.

گازهای فاضلاب

تله‌های P خالی باعث می‌شوند که گازهای فاضلاب از داخل تخلیه بالا بیایند، این تنها در سینک‌هایی اتفاق می‌افتد که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شود.

خطاهای لوله کشی

گم شدن تله‌ها یا منافذ، نشت و پوسیده شدن لوله‌های زهکشی همگی باعث انتشار بوی نامطبوع از حمام یا سینک آشپزخانه می‌شوند.

 

رفع بوی بد فاضلاب

مواد لازم برای ساخت محلول خانگی جهت رفع بوی بد فاضلاب

حتماً تمام وسایل مورد نیاز خود را برای مقابله با این بوی نامطبوع تهیه کنید:

  • آب نزدیک به دمای جوش یا سرکه سفید
  • جوش شیرین
  • دستکش لاستیکی
  • آچار
  • سطل
  • شلنگ
  • نردبان

از بین بردن بوی بد فاضلاب

روش‌های مختلفی برای از بین بردن بوی ناخوشایند از تخلیه سینک وجود دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند که روش‌های ترکیبی به بهترین وجه عمل می‌کنند. با ساده‌ترین گزینه‌ها شروع کنید و به سمت گزینه‌های پیچیده‌تر بروید.

آب در حال جوش یا سرکه سفید را در زیر تخلیه بریزید: یک قابلمه آب یا سرکه سفید را تقریباً به جوش بیاورید و نیمی از آن را به آرامی در چاه تخلیه بریزید. چند دقیقه صبر کنید، لوله را با آب سرد شستشو دهید تا هرگونه آشغال به جا مانده متبلور شود و بقیه آب داغ یا سرکه را درون تخلیه ریخته و آن را بشویید.

جوش شیرین و سرکه را در زیر تخلیه بریزید: شیر آب گرم را برای چند ثانیه باز کنید و سپس آب را ببندید. یک فنجان جوش شیرین به همراه دو فنجان سرکه داغ را در زیر تخلیه ریخته و بگذارید گازها ترکیب شود. پس از یک ساعت، تخلیه را با آب شیر بشویید.

تله P را تمیز کنید: دستکش‌های لاستیکی را در دستانتان قرار دهید و قسمت خمیده لوله کشی زیر سینک را با آچار بردارید. هر آب و آشغال را از تله داخل سطل خالی کنید. تله P را به بیرون ببرید و آن را با شلنگ بشویید. قبل از استفاده مجدد از سینک، لوله کشی را مجدداً نصب کنید.

منافذ تخلیه را تمیز کنید: در بیشتر خانه‌ها، مشکل تمام دریچه‌های تخلیه با باز کردن سقف منزل خاتمه می‌یابد. از نردبان بالا روید و برگ‌ها یا بقایای دیگر را از دریچه فاضلاب پاک کنید.

 

ساخت محلول خانگی رفع بوی بد فاضلاب

پیشگیری از بوی بد فاضلاب

برای جلوگیری از بوهای بد این نکات را دنبال کنید:

  • هربار که مواد غذایی را در زیر سینک آشپزخانه دفع کردید، ۲۰ ثانیه دفع را انجام دهید.
  • هفته‌ای یک بار یک قابلمه آب نزدیک به دمای جوش را در چاه تخلیه بریزید.
  • در توالت و حمام‌هایی که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید گاهی اوقات آب را باز کنید تا تله P پر از آب شود.

منبع بوی بد فاضلاب کجاست

بوی غیرعادی فاضلاب چیزی نیست که نادیده گرفته شود. با این حال، یافتن منبع بوها دشوار است، بیشتر ما به طور خودکار فرض می‌کنیم که این بو باید از توالت باشد، اما این مشکل می‌تواند در بسیاری از سیستم‌های آبی خانه از جمله دوش و ماشین لباسشویی پنهان شود. وقتی بوی فاضلاب در خانه شما پخش می‌شود اولین حرکت شما این است که توالت را معاینه کنید و به نظر منطقی‌ترین منبع مشکل است. با این وجود، بعضی اوقات حتی بعد از تمیز کردن توالت و حمام، بعضی از بوها همچنان ادامه دارند و خوشبو کننده‌های هوا نیز برای رفع بوی فاضلاب کافی نیستند. هنگامی که بوی فاضلاب از بین نمی‌رود و هر روز بیشتر می‌شود به احتمال زیاد با یک مسئله مهمتر روبرو هستید. مناطق زیر را در منزل خود بررسی کنید تا ببینید بوی فاضلاب در کدام مکان‌های خاص قوی‌تر می‌شود (بینی شما اولین سرنخ برای یافتن منبع بوی فاضلاب خواهد بود).

بوهایی که از وان حمام ناشی می‌شود

یکی از منابع رایج بوی فاضلاب وان حمام است، اگر متوجه بوی فاضلاب در حمام منزل خود شدید، تخلیه وان حمام را بررسی کنید. بخش U شکل لوله زیر سینک، تله P نام دارد که باید مقدار کمی آب در تله p باقی بماند. همین مقدار کم کافی است تا گازهای فاضلاب را در سیستم نگه داشته و مانع از پخش آنها در فضای داخل خانه گردد. اگر متوجه گرفتگی لوله حمام شدید می توانید با روش رفع گرفتگی لوله حمام مشکل مسدود شدن لوله ها را برطرف کنید.

بوهایی که از توالت ناشی می‌شود

به طور معمول می‌توانید یک توالت بد بو را با تمیز کردن و مقداری خوشبو کننده هوا برطرف کنید. با این وجود اگر بوی آن از بین نرفت ممکن است از بوی فاضلاب باشد. دلایل مختلف زیادی وجود دارد که بوی توالت مانند بوی فاضلاب است. برخی از متداول‌ترین آنها شامل مهر و موم شکسته، توالت آسیب دیده و آب نداشتن تله P است. اگر خیلی وقت است که از توالت منزل استفاده نکرده‌اید و آب تله تبخیر شده است تنها کافی است با ریختن آب تله P را مجددا پر کنید. در بین فلنج توالت و پایه توالت، باید یک حلقه موم وجود داشته باشد تا آب و مهر و موم را محکم نگه دارد. این حلقه موم می‌تواند گاهاً نشت کند یا به خطر بیفتد و گاز فاضلاب را وارد خانه کند. اگر این مسئله دلیل بوی فاضلاب است، باید حلقه موم را در توالت تعویض کنید.

بوهایی که از سینک آشپزخانه ناشی می‌شود

یک سینک بد بو می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد، دقیقاً مانند تخلیه دوش، برای مثال می تواند یک تله P خشک وجود داشته باشد که در این صورت با ریختن مقداری آب در تله مشکل حل می‌شود. اگر بعد از اینکه مقدار زیادی آب از زهکش پایین رفت باز هم بوی فاضلاب قابل استشمام است و یا اگر در استفاده معمولی بوی فاضلاب را احساس می‌کنید شاید لازم باشد که برای رفع مشکل نشتی اطراف یا داخل تله P را چک کنید.

منبع بوی بد فاضلاب

بوهایی که از ماشین لباسشویی ناشی می‌شود

وقتی متوجه بوی فاضلاب در منزل شدید، اولین جایی که به نظرتان می‌رسد توالت است. اما اگر نمی‌توانید منبع بو را پیدا کنید، ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید، علت این مشکل ممکن است در ماشین لباسشویی شما پنهان شود. شایع ترین دلایلی که ماشین لباسشویی بوی فاضلاب می‌دهد، تله‌های P- نامناسب، مسدود شدن چاه تخلیه یا گرفتگی لوله‌های دریچه است.

نشت لوله فاضلاب یا سپتیک

تشخیص نشت فاضلاب و سپتیک سخت‌تر است و برای ترمیم نیاز به تخصص بیشتری دارد. اگر توالت شما زنگ زده و زهکشی‌های آن علاوه بر بوی فاضلاب به صورت آهسته عمل می‌کند، احتمالاً نشت خط فاضلاب مشکل دارد.

اتصالات گشاد و عدم آب بندی مناسب لوله

خط فاضلاب همچنین می تواند گازهای فاضلاب را به خانه شما پخش کند. این موارد به طور معمول در داخل یک دیوار یا سقف قرار می‌گیرند، بنابراین بهتر است برای اصلاح این مسئله از یک لوله کش با تجربه کمک بگیرید. در این مورد هم می توانید با مطالعه مقاله انواع لوله های ساختمان اطلاعات مناسب برای آب بندی هر نوع لوله را به دست بیاورید.

 

مطالب مرتبط

لوله بازکنی نارمک
مقاله

لوله بازکنی نارمک

رادیاتور یا شوفاژ نوعی مبدل حرارتی است که گرما را را به محیط منتقل می‌کند. این دستگاه جایگزین مناسبی به جای بخاری است و گرما

ادامه مطلب »

لوله بازکنی امیرآباد

خدمات لوله بازکنی توسط سرویس کارانی با تجربه در لوله بازکنی امیرآباد با ضمانت ۱۰۰% و به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی ارائه می

ادامه مطلب »