چگونه گرفتگی لوله وان حمام را برطرف کنیم؟

رفع گرفتگی سینک‌های حمام می‌تواند مشکل باشند چون مو، صابون، خمیردندان و سایر مواد نظافتی می‌توانند یک گرفتگی غیرقابل نفوذ را تشکیل دهند. اما قبل از تماس با لوله کش، چندین روش جایگزین برای رفع انسداد وجود دارد که بسیار آسان و مهمتر از همه ارزان است.

اگرچه ما در حال تمرکز روی سینک حمام هستیم اما بسیاری از این روش‌های رفع انسداد می‌توانند برای سایر زهکش‌ها نیز استفاده شوند. روش‌های زیر مورد آزمایش قرار گرفته و درست است و هیچ یک از آنها حاوی مواد شیمیایی سمی و ساینده نیستند:

روش‌های رفع گرفتگی وان حمام

جوش شیرین و سرکه

این یک روش قدیمی برای رفع انسداد است که ثابت کرده در سینک‌های حمام بسیار مؤثر عمل می‌کند. به سادگی ۱/۳ فنجان جوش شیرین را با ۱/۳ فنجان سرکه در یک فنجان اندازه گیری مخلوط کنید. این مخلوط بلافاصله شروع به صدای فش‌فش می‌کند و باید سریعاً تخلیه شود. این عمل همان چیزی است که به از بین بردن مو و تمیز کردن آن به طور مؤثر کمک می‌کند. بگذارید حدود یک ساعت بنشیند سپس آن را با آب داغ بشویید.

جوش شیرین و نمک

ترکیب موثر دیگر جوش شیرین و نمک است. ۱/۲ فنجان از هر ترکیب را با هم مخلوط کرده و مخلوط را درون تخلیه بریزید. حدود پانزده دقیقه صبر کنید و بعد از آن آب جوش را نیز درون زهکشی بریزید. هر سه مؤلفه یک واکنش شیمیایی کاملاً تهاجمی ایجاد می‌کنند و می‌توانند برخی از گرفتگی‌های سخت حمام را از حالت انسداد خارج کنند.

رفع گرفتگی وان حمام

آب جوش

این کار به طرز شگفت انگیزی برای رفع انسداد حمام -به خصوص انسداد در اثر ریزش صابون – موثر عمل می‌کند. ریختن آب جوش برای رفع گرفتگی و انسداد بسیار مؤثر است. یک کتری یا قابلمه بزرگ را با آب پر کرده و بگذارید جوش بیایید. آب را در سه یا چهار مرحله مختلف درون زهکشی بریزید اگر مشکل رفع نشد بهتر است با یک لوله بازکن حرفه‌ای تماس بگیرید.

محلول سفید کننده

محلول سفید کننده نه تنها یک لکه‌بر قوی و یک شوینده پرکاربرد است بلکه یکی از موثرترین مواد برای برطرف کردن گرفتگی لوله وان حمام نیز می‌باشد. محلول سفید کننده میتواند در رفع گرفتگی لوله حمام کمک کننده باشد. برای این کار باید ابتدا وان حمام را تخلیه کنید و سپس سفید کننده را داخل لوله بریزید. اغلب اوقات لوله وان به دلیل تجمع موهای بلند دچار گرفتگی می‌شود که با ریختن سفید کننده کاملا برطرف می‌شود.

رفع گرفتگی وان حمام

جاروبرقی مرطوب و خشک

جاروبرقی مرطوب و خشک یک وسیله ایده‌آل برای کمک به انسداد لوله‌های ساختمان مخصوصاً انسدادهای سفت و سخت است. ممکن است شما به یک مهر و موم شیلنگ مانند نیاز داشته باشید تا به طور موثر انسداد را از بین ببرید (مانند قسمت بالای بطری نوشابه پلاستیکی یا یک سر لوله). طریقه استفاده از این دستگاه بدین گونه است که ابتدا جاروبرقی را بر روی حالت مکش مایعات قرار دهید و سپس مخرج آن را بپوشانید تا از کثیف کاری جلوگیری شود. با روشن کردن جاروبرقی قدرت بالای جاروبرقی تمام محتویات داخل لوله را بالا می‌کشد و از مسیر لوله خراج می‌کند و به داخل کیسه هدایت می‌کند. از این دستگاه بیشتر برای خارج کردن اشیاء موجود در لوله فاضلاب استفاده می‌شود اما برای باز کردن گرفتگی‌های شدید مناسب نیست.

آویز سیم

این روش به عنوان آخرین روش بیان می‌شود زیرا بیشترین کاربرد را دارد. اگر توانستید انسداد را با استفاده از روش‌های فوق رفع کنید می‌توانید از این گزینه صرف‌نظر کنید. در غیر این صورت با استفاده از آویز سیم باید سرسخت‌ترین انسدادها را رفع کنید. ابتدا سیم را به شکل قلابی کوچک در آورید و آن را در داخل لوله بفرستید، سپس سیم را از قسمت قلاب مانند آن درون لوله بفرستید تا چنگک آن بتواند ضایعات و موهای عامل انسداد را به دام بیندازد، سپس سیم را به آهستگی به سمت بالا بکشید تا قلاب بتواند آشغال‌ها را با خود به بالا بیاورد و مسیر لوله را باز کند. این کار را چندین بار تکرار کنید تا انسداد را به صورت کامل رفع کنید.

وسایل مورد نیاز: چوب لباسی، انبردست (برای کمک به خم کردن سیم)، دستکش‌های لاستیکی و ظرف برای گرفتن آب اضافی.

مطالب مرتبط

سیستم سپتیک
مقاله

سیستم سپتیک چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های سپتیک ساختارهای تصفیه فاضلاب زیرزمینی هستند که معمولاً در مناطق روستایی و بدون سیستم فاضلاب متمرکز استفاده می‌شوند. سپتیک تانک ساده‌ترین و پر کاربردترین

ادامه مطلب »