تخلیه چاه سپتیک

امروزه در بیشتر روستاها از سیستم‌های مخزن سپتیک برای تصفیه و دفع فاضلاب استفاده می‌کنند. سیستم‌های مخزن سپتیک معمولاً از یک یا دو مخزن ضد آب به نام مخازن سپتیک تشکیل شده‌اند که جنس آنها از بتون یا فولاد است و در حیاط خانه نصب می‌شود. از سال ۱۹۸۹، بیشتر سیستم‌های مخزن سپتیک خانگی با دو دستگاه تخلیه آبشویی یا دو مجموعه چاه خیس نصب شده‌اند. این سیستم‌ها سیستم‌های متناوب نامیده می‌شوند، زیرا دارای جعبه انتقال دهنده هستند که می‌توانند جریان پساب را تغییر دهند. مخزن سپتیک به طور طبیعی گازی تولید می‌کند که بوی خوبی ندارد، این گازها ناشی از باکتری‌هایی هستند که مواد آلی را در فاضلاب دفع می‌کنند.

سیستم چاه سپتیک چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که فاضلاب از مخازن سپتیک عبور می‌کنند، مواد جامد سنگین به پایین می‌روند و تحت هضم باکتری‌ها قرار می‌گیرند. این مقدار، مواد جامد را کاهش می‌دهد و همچنین ترکیب آن را به لجن تغییر می‌دهد که در قسمت زیر مخزن ایجاد می‌شود. موادی مانند چربی و روغن در مخازن شناور می‌شوند تا پوسته‌ای روی مایع ایجاد شود. مایع باقیمانده به نام پساب از مخازن به داخل مخزن زهکشی جریان می‌یابد تا درون خاک اطراف راه پیدا کند. هر چیزی که شناور می‌شود به سمت بالا می‌رود و یک لایه معروف به نام لایه معلق در این مخزن ایجاد می‌کند. بقیه موارد سنگین‌تر از آب و غوطه ور که لایه لجن را تشکیل می‌دهند به زیر مخزن می‌روند، در وسط نیز یک لایه آب نسبتا روشن وجود دارد. این آب حاوی باکتری‌ها و مواد شیمیایی مانند نیتروژن و فسفر است که به عنوان کود استفاده می‌شود.

طراحی سپتیک تانک فاضلاب چگونه است؟

  • ورودی فاضلاب که شامل لوله و بافل ورودی است.
  • تانک مخزن اول که بیشترین حجم را به خود اختصاص می‌دهد و معمولا ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود.
  • دیواره جداکننده اول که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی به مخزن زلال ساز سپتیک فاضلاب می‌شود.
  • فاضلاب مخزن زلال ساز که تقریبا ۳۰ درصد حجم سپتیک را شامل می‌شود و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می‌یابد.
  • مجرای خروج بیوگاز (وِنت) که از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی‌هوازی از سپتیک فاضلاب خارج می‌شود.
  • سیستم خروجی فاضلاب از سپتیک تانک که شامل بافل و لوله خروجی می‌باشد.

دقت داشته باشید که هرچند وقت یکبار باید چاه‌های فاضلاب را چک نمود تا از خطر احتمالی پر شدن جلوگیری شود. این کار توسط متخصصین تخلیه چاه صورت می‌گیرد زیرا در صورت اصولی نبودن ممکن است منجر به عواقب خطرناکی شود. تخلیه چاه به صورت کاملا مکانیزه و تضمینی به وسیله پمپ قدرتمند لجن کش در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و شناسایی ورودی چاه فاضلاب، باز و بسته کردن و تعمیرات کلی ورودی چاه نیز به وسیله دستگاه‌های مربوطه صورت می‌گیرد.

چه عواملی باعث پر شدن مخزن چاه سپتیک می شوند

معمولا چاه تخلیهjoj یا چاه فاضلاب با گذشت زمان بر اثر خاک، لجن، دفع و زباله‌های جامد دچار گرفتگی می‌شود، در نتیجه، زباله‌های جامد شروع به ایجاد انسداد می‌کنند. این روند به مرور زمان بدتر می‌شود و سرانجام سیستم سپتیک تسلیم می‌شود و کاملاً مسدود می‌شود. اگر تخلیه چاه به صورت جدی مسدود شده باشد باید با تعمیرکاران حرفه‌ای تماس بگیرید تا با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته چاه را تخلیه کنند.

شاید سخت باشد که بگوییم چه زمانی یک سیستم سپتیک دچار مشکل می‌شود، این زمان می تواند از ۲ سال تا ۱۰۰ سال متفاوت باشد! به جای اینکه منتظر گرفتگی سیستم سپتیک باشید، بهتر است از قبل مانع انسداد آن شوید. توصیه می‌شود در هر ۱-۳ سال سیستم سپتیک یا چاه تخلیه را تمیز کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن چاه قبل از گرفتگی این است که ماهانه از یک تمیزکننده قوی در قسمت بالایی قسمت زهکشی استفاده کنید، این تمیز کننده‌ها اثرات صابون‌ها و پاک کننده‌ها را ازبین می‌برند زیرا صابون و پاک کننده‌ها باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در مخزن می‌شوند. برای تجزیه زباله‌های جامد، بسیار مهم است که باکتری‌ها در مخزن بمانند.

تخلیه چاه سپتیک

تخلیه چاه سپتیک چگونه است؟

استخدام یک شرکت تخلیه چاه سپتیک حرفه‌ای بهترین راه برای رفع گرفتگی و انسداد است. آنها با داشتن سال‌ها تخصص در دفع انواع زباله‌ها به شما کمک می‌کنند تا بهترین راه حل‌ها را برای حفظ محیط ایمن و بدون بیماری فراهم کنید. وقتی متخصصان یک شرکت معتبر را استخدام می‌کنید آنها به شما اطمینان می‌دهند که نه تنها تخلیه چاه را با بهترین دستگاه‌ها انجام می‌دهند بلکه در از بین بردن بوی نامطبوع آن منطقه نیز کمک می‌کنند.

تجهیزات مورد نیاز برای تخلیه چاه سپتیک

برای تخلیه چاه فاضلاب یا توالت از پمپ‌های لجن کش قوی با تانکرهای با حجم بالا استفاده می‌شود و در صورت نیاز از ماشین‌های ساکشن یا مکنده استفاده می‌شود. یک سر شیلنگ قطور و با استحکام به ته چاه فرستاده می‌شود و سر دیگر آن به دستگاه مکنده و لجن کش متصل می‌شود. زباله‌ها در یک مکنده آبدار جمع آوری می‌شود که یک کامیون مخزن با دنده مکش است. این پمپ، فاضلاب و لجن را از مخزن سپتیک به مخزن درون کامیون می‌کشد. اما اگر مخزن سپتیک سال‌ها پاکسازی نشده باشد احتمال گرفتگی و انسداد میدان تخلیه بیشتر است. شرکت تخلیه اطمینان حاصل می‌کند که لجن سنگین برداشته شده و فضای لازم برای زهکشی مناسب را فراهم می‌کند. آنها برای انجام تخلیه چاه از مکنده‌های قوی استفاده می‌کنند، مکانیزم عملکرد دستگاه‌های مکش به گونه‌ای است که تا اتمام تخلیه کامل فاضلاب به کار خود ادامه می‌دهند و به طور کامل چاه را از چربی‌ها و فضولات موجود پاک می‌کنند.

دستگاه‌های مکنده‌ای که در عمل تخلیه فاضلاب استفاده می‌شود برای قدرت بیشتر به برق ماشین نیاز دارند. این دستگاه‌ها فشار زیادی را وارد چاه تخلیه می‌کنند و قدرت مکش بالای این دستگاه‌ها سبب می‌شود تا چاه به طور کامل تخلیه شود. تمیز نگه داشتن محیط اطراف، وظیفه شخصی هر فردی است. علاوه بر این اگر شما یک مخزن سپتیک دارید این وظیفه قانونی شماست که آن را برای عملکرد مناسب تمیز نگه دارید. دلیل اصلی تمرکز ما در تمیز کردن سیستم در یک سال این است که اگر سال‌ها مخزن سپتیک را تمیز نکنید بوی نامطبوع آن فضای اطراف را فرا خواهد گرفت. علاوه بر آن نمی‌توانید از تمیز کردن مخزن سپتیک فرار کنید زیرا لجن به خانه شما تبدیل می‌شود. همچنین اگر در استخدام متخصصان تخلیه چاه دیر کنید مخزن سپتیک کار خود را متوقف خواهد کرد، این امر می‌تواند هزینه بیشتری را برای اصلاح در صورت تمیز کردن ورودی و خروجی داشته باشد.

چاه سپتیک را هرچند وقت یکبار باید تخلیه کرد؟

این همان چیزی است که متخصصان به شما پیشنهاد می‌کنند:
تمیز کردن مخزن سپتیک بیشتر به افراد ساکن در خانه و استفاده از آنها بستگی دارد. بنابراین روند تمیز کردن می‌تواند برای هر خانواده‌ای متفاوت باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند ظرف ۱۲ ماه پس از استفاده مخزن سپتیک را تمیز کنید. شرکت‌های دفع زباله با تخلیه چاه و از بین بردن تمام زباله‌های جامد جمع آوری شده شروع به کار می‌کنند.

 

 

مطالب مرتبط

لایه روبی و حفر چاه

لایه روبی و حفر چاه در شرکت خدمات فنی دوستان لایه روبی و حفر چاه که یکی از خدمات شرکت است برای انواع ساختمان ها

ادامه مطلب »
لوله بازکنی یوسف آباد
مقاله

لوله بازکنی یوسف آباد

  اگر در محدوده یوسف آباد ساکن هستید و با مشکلاتی از قبیل گرفتگی لوله فاضلاب، افتادن اشیا خارجی در لوله توالت، نشتی و ترکیدگی

ادامه مطلب »
لوله بازکنی انقلاب
مقاله

لوله بازکنی انقلاب

  یکی از شعب فعال لوله بازکنی تهران که به صورت ۲۴ ساعته، شبانه روزی و بدون تعطیلی فعالیت می کند، شعبه لوله بازکنی انقلاب

ادامه مطلب »