چگونه گرفتگی لوله حمام را برطرف کنیم؟

رفع گرفتگی لوله می‌تواند مشکل باشند چون مو، صابون، خمیردندان و سایر مواد نظافتی می‌توانند یک گرفتگی غیرقابل نفوذ را تشکیل دهند. اما قبل از تماس با شرکت های لوله بازکنی، چندین روش جایگزین برای رفع انسداد وجود دارد که بسیار آسان و مهمتر از همه ارزان است.

علت مسدود شدن لوله‌های ساختمان

گرفتگی و مسدود شدن لوله‌های ساختمان ممکن است در ابتدا به صورت مشکلات جزئی شروع شوند اما می‌توانند به سرعت تشدید شده و به یک مشکل جدی تبدیل شوند. در مطلب زیر ۸ مورد از شایع‌ترین علل گرفتگی لوله‌های ساختمان و راه‌های رفع آن بیان شده است.

مو

مو مقصر بسیار بزرگی برای انسداد لوله‌های ساختمان است زیرا می‌تواند با چربی و سایر مواد چسبنده به هم متصل شود و گرفتگی ایجاد کند. بهترین راه مقابله با انسداد مو جلوگیری از بروز آنها در وهله اول است، اطمینان حاصل کنید که همه زهکش‌ها دارای صافی هستند و مرتباً آنها را تمیز می‌کنید.

صابون

شاید تعجب کنید که چگونه صابون می‌تواند باعث انسداد لوله‌های ساختمان شود. اما صابون‌های سنتی در واقع از گریس یا چربی ساخته می‌شوند. چربی موجود در صابون با مواد معدنی موجود در آب ترکیب می‌شود و یک باقیمانده سخت (معروف به اسکامپ صابون) باقی می‌گذارد که اتصالات حمام و لوله‌های آن را مسدود می‌کند.

گردوخاک

ممکن است فکر کنید تخلیه و لوله‌های ساختمان برای شستن هر چیزی مناسب هستند، در حالی که اگر خاک اضافی لباس‌هایتان را در چاه تخلیه خالی کنید‌ می‌تواند انسداد ایجاد کند و باعث ایجاد مشکلاتی در زهکش شود. قبل از شستن آنها داخل سینک ابتدا خاک اضافی آن‌ها را خارج کرده سپس آن‌ها را بشویید.

زباله‌های مواد غذایی

زباله‌های مواد غذایی هرگز نباید در سینک تخلیه شوند بلکه برای خلاص شدن از زباله‌های مواد غذایی یک گلدان کمپوست تنظیم کنید. این به خصوص برای زباله‌هایی مانند برگ‌های چای و قهوه، بسیار مهم است. سایر مواد غذایی که باید در باره آن‌ها احتیاط کنید شامل گریس یا چربی است زیرا در لوله‌ها جامد می‌شوند و باعث انسداد می‌شوند. در عوض، روغن را با یک حوله کاغذی جذب کنید و آن را درون سطل زباله پرتاب کنید. گاهی انباشت همین ذرات ریز موجب بوی بد لوله فاضلاب شود. بهتر است با روش های رفع بوی بد فاضلاب آشنا شوید.

مواد معدنی

مواد معدنی حل شده در آب سخت می‌توانند انسداد ایجاد کنند و باعث ایجاد توده‌های نامحلول شوند که به راحتی برای تخلیه مانع ایجاد می‌کنند. اگر آب منطقه شما تصفیه نشده است یک راه حل نصب تصفیه کننده آب برای خانه است. اگر این گزینه مقدور نبود باید به طور مرتب رسوب را از بین ببرید. مسدود شدن لوله‌ها بوسیله مواد معدنی می‌تواند یک مشکل جدی ایجاد کند بنابراین اگر زهکش‌ها و لوله‌های ساختمان مسدود شود باید با لوله کش حرفه‌ای تماس بگیرید.

اشیاء کوچک

اشیاء کوچک می‌توانند راه خود را در لوله‌ها و مسدود کردن آن‌ها پیدا کنند. هیچ چیز جز آب، دستمال توالت و زباله‌های انسانی نباید در توالت تخلیه شده و از آن خارج شود، هر جسم دیگری باید در سطل زباله، کمپوست یا بازیافت ریخته شود. اگر مواد خارجی وارد سیستم لوله کشی ساختمان شود و مشکلاتی را ایجاد کند احتمالاً برای رفع آن و اطمینان از بازگشت لوله کشی ساختمان به وضعیت عادی به کمک یک نیروی حرفه‌ای احتیاج خواهید داشت.

دستمال کاغذی

دستمال توالت می‌تواند لوله‌های ساختمان را مسدود کرده و جلوی توالت‌ها را بگیرد. اگر آب هنوز هم در هنگام شستشو می‌تواند از توالت منزل عبور کند، می‌توانید برای جابجایی و حل مشکل از لوله‌بازکن‌های شیمیایی استفاده کنید. اما اگر مشکل جدی است باید با یک لوله بازکن حرفه‌ای تماس بگیرید.

ریشه درخت

کوچکترین ترک یا نشت در لوله‌های زیرزمینی می‌تواند ریشه درخت را به خود جلب کند. هنگامی که در داخل لوله‌های ساختمان ریشه‌های درخت به سرعت بزرگتر می‌شوند مانع جریان آب می‌شوند. پاکسازی ریشه‌های درخت از لوله‌ها می‌تواند پیچیده باشد و به نیروی ماهر نیاز داشته باشد. به همین دلیل هر چند وقت یکبار ساختار ریشه درختان و گیاهان خود را مرور کرده و وضعیت زهکشی‌های ساختمان را نظارت کنید تا از هزینه‌های سرسام‌آور جلوگیری کنید. در ادامه به معرفی چند روش برای رفع گرفتگی لوله ها می پردازیم. شاید اولین راهکار که به نظر شما می رسد، استفاده از فنر لوله بازکنی باشد که نحوه کار فنر لوله بازکنی را توضیح داده ایم.

روش‌های رفع گرفتگی لوله وان حمام

اگرچه ما در حال تمرکز روی لوله حمام هستیم اما بسیاری از این روش‌های رفع گرفتگی لوله می‌توانند برای سایر زهکش‌ها نیز استفاده شوند. روش‌های زیر مورد آزمایش قرار گرفته و درست است و هیچ یک از آنها حاوی مواد شیمیایی سمی که منجر به ایجاد نشتیدر لوله می شوند، نیستند:

محلول خانگی جوش شیرین و سرکه

این یک روش قدیمی برای رفع گرفتگی لوله است که ثابت کرده در لوله های حمام بسیار مؤثر عمل می‌کند. به سادگی ۱/۳ فنجان جوش شیرین را با ۱/۳ فنجان سرکه در یک فنجان اندازه گیری مخلوط کنید. این مخلوط بلافاصله شروع به صدای فش‌فش می‌کند و باید سریعاً تخلیه شود. این عمل همان چیزی است که به از بین بردن مو و تمیز کردن آن به طور مؤثر کمک می‌کند. بگذارید حدود یک ساعت در لوله بماند سپس آن را با آب داغ بشویید.

محلول جوش شیرین و نمک

ترکیب موثر دیگر جوش شیرین و نمک است. ۱/۲ فنجان از هر ترکیب را با هم مخلوط کرده و مخلوط را درون تخلیه بریزید. حدود پانزده دقیقه صبر کنید و بعد از آن آب جوش را نیز درون زهکشی بریزید. هر سه مؤلفه یک واکنش شیمیایی کاملاً تهاجمی ایجاد می‌کنند و می‌توانند برخی از گرفتگی‌های سخت حمام را از حالت انسداد خارج کنند.

 

رفع گرفتگی وان حمام

استفاده از آب جوش

این کار به طرز شگفت انگیزی برای رفع گرفتگی لوله  حمام -به خصوص انسداد در اثر ریزش صابون – موثر عمل می‌کند. ریختن آب جوش برای رفع گرفتگی و انسداد بسیار مؤثر است. یک کتری یا قابلمه بزرگ را با آب پر کرده و بگذارید جوش بیایید. آب را در سه یا چهار مرحله مختلف درون زهکشی بریزید اگر مشکل رفع نشد بهتر است با یک لوله بازکن حرفه‌ای تماس بگیرید.

محلول سفید کننده

محلول سفید کننده نه تنها یک لکه‌بر قوی و یک شوینده پرکاربرد است بلکه یکی از موثرترین مواد برای برطرف کردن گرفتگی لوله وان حمام نیز می‌باشد. محلول سفید کننده میتواند در رفع گرفتگی لوله حمام کمک کننده باشد. برای این کار باید ابتدا وان حمام را تخلیه کنید و سپس سفید کننده را داخل لوله بریزید. اغلب اوقات لوله وان به دلیل تجمع موهای بلند دچار گرفتگی می‌شود که با ریختن سفید کننده کاملا برطرف می‌شود.

 

محلول خانگی برای رفع گرفتگی لوله

جاروبرقی مرطوب و خشک

جاروبرقی مجهز به دکمه تر و خشک، یک وسیله ایده‌آل برای کمک به انسداد لوله‌های ساختمان مخصوصاً انسدادهای سفت و سخت است. ممکن است شما به یک مهر و موم شیلنگ مانند نیاز داشته باشید تا به طور موثر انسداد را از بین ببرید (مانند قسمت بالای بطری نوشابه پلاستیکی یا یک سر لوله). طریقه استفاده از این دستگاه بدین گونه است که ابتدا جاروبرقی را بر روی حالت مکش مایعات قرار دهید و سپس مخرج آن را بپوشانید تا از کثیف کاری جلوگیری شود. با روشن کردن جاروبرقی قدرت بالای جاروبرقی تمام محتویات داخل لوله را بالا می‌کشد و از مسیر لوله خراج می‌کند و به داخل کیسه هدایت می‌کند. از این دستگاه بیشتر برای خارج کردن اشیاء موجود در لوله فاضلاب استفاده می‌شود اما برای باز کردن گرفتگی‌های شدید مناسب نیست.

آویز سیم یا چنگک لوله بازکنی

این روش به عنوان آخرین روش بیان می‌شود زیرا بیشترین کاربرد را دارد. اگر توانستید انسداد را با استفاده از روش‌های فوق رفع کنید می‌توانید از این گزینه صرف‌نظر کنید. در غیر این صورت با استفاده از آویز سیم باید سرسخت‌ترین انسدادها را رفع کنید. ابتدا سیم را به شکل قلابی کوچک در آورید و آن را در داخل لوله بفرستید، سپس سیم را از قسمت قلاب مانند آن درون لوله بفرستید تا چنگک آن بتواند ضایعات و موهای عامل گرفتگی لوله را به دام بیندازد، سپس سیم را به آهستگی به سمت بالا بکشید تا قلاب بتواند آشغال‌ها را با خود به بالا بیاورد و مسیر لوله را باز کند. این کار را چندین بار تکرار کنید تا انسداد را به صورت کامل رفع کنید.

وسایل مورد نیاز: چوب لباسی، انبردست (برای کمک به خم کردن سیم)، دستکش‌های لاستیکی و ظرف برای گرفتن آب اضافی.

مطالب مرتبط

لوله بازکنی شرق تهران
مقاله

لوله بازکنی شرق تهران

لوله بازکنی شرق تهران و چاه بازکنی شرق تهران برای انجام کلیه خدمات لوله بازکنی به صورت شبانه روزی، ۱۰۰% تضمینی با پشتیبانی چندماهه و

ادامه مطلب »
لوله بازکنی عباس آباد
مقاله

لوله بازکنی عباس آباد

  انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب یکی از متداول ترین مشکلات مربوط به ساختمان ها است. گرفتگی لوله از جمله مشکلاتی است که بدون معطلی

ادامه مطلب »